Zdjęcia: Zagłębie przeciw ACTA. Sosnowiec 25.01.2012

Stop ACTA Sosnowiec demonstracja zdjęcia

Pikieta “Zagłębie przeciw ACTA” rozpoczęła się punktualnie o godz 18:00 na placu Kiepury w centrum Sosnowca. Andrzej Włusek – członek stowarzyszenia Konstruktywny Sosnowiec, na wstępie przemówił do uczestników bardzo dokładnie instruując zasady pikiety, oraz jakie zachowania są dozwolone, a także czego robić się nie powinno. Pan Andrzej zachował się profesjonalnie, dbając o porządek przebiegu wydarzenia. Dzięki temu cała pikieta przebiegła pokojowo i bez incydentów.

Wygłoszone zostało przemówienie dlaczego się tu spotkaliśmy oraz o co walczymy. Przedstawione były także konsekwencje z wprowadzania kontrowersyjnej ustawy ACTA (wnioski każdy sam potrafi wyciągać). Pikieta przekształciła się w happening, na którym wszyscy się pokojowo bawili skacząc oraz śpiewając.

O godzinie 18:40 zostało ogłoszone zakończenie pikiety. Część uczestników rozeszła się do domu, a pozostała reszta zrobiła spontaniczny przemarsz w kierunku komisariatu policji w Sosnowcu, by następnie udać się pod Urząd Miasta. Spora część osób już poza godzinami pikiety postanowiła na własną odpowiedzialność zrobić przemarsz z powrotem na centrum w kierunku dworca. Organizator, mimo iż wydarzenie zostało oficjalnie zakończone, czujnie obserwował rozchodzący się po centrum tłum, podążając za nim.

Gdy jeden z uczestników pikiety podszedł do policjanta z pytaniem: “Jesteście za ACTA czy za nami?”. Policjant w białym kasku odpowiedział: “za Wami!”. “To chodźcie z nami!” – wołali uczestnicy. Niestety pełniona funkcja nie pozwalała policjantowi na ten ruch. Takich policjantów zapewne było wielu, którzy niestety z racji pełnionego zawodu musieli swoje ideologie odłożyć na bok pod ryzykiem utraty pracy. Jedynie jedno zachowanie policjantów zasługiwało na potępienie. Gdy po pikiecie ludzie się rozchodzili przez ulicę w centrum w stronę dworca, jeden z nich wjechał rozpędzonym radiowozem w kierunku demonstranta. Jest nagranie video pokazujące numer pojazdu oraz sylwetki policjantów. Nie mamy nic do pracy policji, jednak stwarzanie zagrożenia przez stróżów prawa wykracza poza ich etykę zawodową.

Zobacz także videorelację z pikiety pod linkiem:
https://twojakultura.pl/videorelacja-zaglebie-przeciw-acta-sosnowiec-25-01-2012.html

Pikieta przeciwko ustawie ACTA spełniła swoje zadanie, a Konstruktywny Sosnowiec zaskarbił sobie wielu zwolenników. Miejmy nadzieję, że to nie jedyna akcja zorganizowana przez to stowarzyszenie, i że będzie dane mieszkańcom Zagłębia jeszcze nie raz uczestniczyć w zbiorowych wydarzeniach.[imagebrowser id=23]


Mały kotekZa każdym razem kiedy zapominasz dać lajka pod wpisem, gdzieś na świecie ginie mały kotek:

1 Komentarz

  1. Pingback: Videorelacja: Zagłębie przeciw ACTA. Sosnowiec 25.01.2012 | Twoja Kultura

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 961