Książka: Zbrodnia i Karaś – Aleksandra Rumin [recenzja]

Zbrodnia i Karaś

Dwie babcie klozetowe pewnej cieszącej się niezbyt dobrą sławą uczelni, znajdują martwego profesora w toalecie dla personelu. Robi się zamęt, szukanie teorii spiskowych i odpowiedzi na pytanie kto mógł być zabójcą. W budynku uczelni znajduje się tylko dziesięć osób. Każda z tych osób staje się potencjalnym podejrzanym. Pech chciał, że u każdej z tych osób profesor miał przesrane, więc podejrzenia padają na każdą z tych osób. Czy uda się znaleźć zabójcę? Czy krąg podejrzeń obejmuje właściwe osoby? Jak w ogóle mogło dojść do zabójstwa? Odpowiedzi na to pytanie stawiają sobie babcie klozetowe.

Tak się zaczyna akcja książki “Zbrodnia i Karaś”. Książka napisana jest bardzo lekkim, młodzieżowym i humorystycznym językiem, dzięki czemu czyta się ją zupełnie inaczej niż typowe kryminały. “Zbrodnia i Karaś”, którą napisała Aleksandra Rumin, to luźny kryminał na pograniczu komedii i absurdu. Nie ma zbędnych przelewów krwi i przemocy poza jednym trupem, wokół którego dzieje się śledztwo.

Każdy rozdział opisuje historię innej postaci. Każda z tych osób jest w pewien sposób indywidualna, a jej potencjalne motywy zabójstwa profesora działają na niekorzyść postaci. Nie bez znaczenia swój epizod w tym śledztwie ma kot Stefan. Niezwykle dziwny kot, który ma swoje, jakże by inaczej, kocie humory.

Aleksandra Roumi – autorka książki “Zbrodnia i Karaś” udowadnia, że kryminały nie muszą oznaczać mrocznych klimatów, hektolitrów krwi i śmiertelnie poważnych śledztw. Autorka pokazała, że można kryminał napisać zupełnie inaczej. Z dystansem, z ogromnym poczuciem humoru, czasami rozbawiającym czytelnika do łez.

Czy z kryminału można stworzyć komedię? “Zbrodnia i Karaś” udowadnia, że tak. Czytanie tej powieści to świetna zabawa, którą można polecić nawet tym, którzy za kryminałami nieszczególnie przepadają.


Mały kotekZa każdym razem kiedy zapominasz dać lajka pod wpisem, gdzieś na świecie ginie mały kotek:

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

789