Książka: Robert J. Szmidt – Riese. Seria Uniwersum Metro 2035 [recenzja]

Robert J. Szmidt – Riese. Seria Uniwersum Metro 2035

Robert J. Szmidt jest legendą wśród polskich fanów Uniwersum Metro i jest, zaraz po Dmitrym Glukhovskim, najważniejszym autorem tej serii postapokaliptycznej w Polsce.

To już trzeci tytuł Roberta J. Szmidta zabierający nas w klimaty niedalekiej przyszłości po wojnie ostatecznej, gdzie światem zawładnęły mutanty, promieniowanie po wybuchu bomby atomowej i mieszkanie ludzkości w podziemiach, aby przetrwać końcówkę świata, który od momentu katastrofy znacznie się różni od naszego współczesnego.

Akcja przenosi się z Wrocławia do okolic Wałbrzycha

Po dwóch książkach, które zabrały nas do podziemi Wrocławia, główni bohaterowie – Pamiętający i Iskra, przetransportowani zostają pociągiem na Góry Sowie. Miejsce to do dziś jest owiane tajemnicą, która początki ma z czasów drugiej wojny światowej w XX wieku. Legenda głosi, że tunele Riese zostały wybudowane przez ludzi Adolfa Hitlera, lecz zakończenie drugiej wojny światowej nie pozwoliły na dokończenie budowy tego miejsca. Tutaj właśnie przenosi się akcja powieści “Uniwersum Metro 2035. Riese”, gdzie dwójka naszych bohaterów uznana początkowo za niewidomych jeńców, zostaje zaprzęgnięta do prac na rzecz wroga. W trakcie pobytu w Riese, Pamiętający obmyśla plan ucieczki, zabierając swoją towarzyszkę – Iskrę. Ich ucieczka zostaje zauważona, a Pułkownik ogłasza pościg za zbiegami. Tu zaczyna się prawdziwa akcja. Sztaby wrogich żołnierzy, próbujących schwytać uciekinierów, napotyka jednak niemałe problemy. Mimo przewagi liczebnej, wojsko “Czystych” spotyka się z trudnościami w odnalezieniu i schwytaniu Pamiętającego i Iskry.

Podczas pościgu pojawiają się nowe wątki, które urozmaicają klimat powieści powodując, że fabuła nie kończy się tak prędko, a jej zakończenie nie jest tak łatwo przewidywalne, jak by się mogło wydawać.

Warto zaznaczyć, że Iskra jest uznana najlepszą kobiecą postacią drugoplanową w serii Uniwersum Metro. Mimo iż jest to postać drażniąca, jej obecność dodaje barwności powieści, a zabawne dialogi między Iskrą a Pamiętającym stały się na tyle kultowe, że teraz byłoby trudno wyobrazić sobie tę trylogię Roberta J. Szmidta bez tych postaci.

Trylogia Nowa Polska

Trylogia Nowa Polska

Skoro wspomniałem o trylogii, to warto powiedzieć, że wszystkie trzy powieści: “Otchłań”, “Wieża” i “Riese” stanowią osobną trylogię pt. “Nowa Polska”. Czy to oznacza, że już więcej nie powstanie książek Roberta J. Szmidta w Uniwersum Metro? Miejmy nadzieję, że nie, oraz że fani nie pozwolą autorowi zapomnieć o tej najpopularniejszej w Polsce sadze postapokaliptycznej.Mały kotekSpodobał Ci się wpis pt.:
Książka: Robert J. Szmidt – Riese. Seria Uniwersum Metro 2035 [recenzja]?
Za każdym razem kiedy zapominasz dać lajka pod wpisem, gdzieś na świecie ginie mały kotek :)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *