Książka: Alexander J. Motyl – „Ostatnia stacja Pituna. Przewrotna powieść szpiegowska o upadku Rosji” [recenzja]

Recenzja Ostatnia stacja Pituna

Rosja to kraj oderwany od rzeczywistości. Tego nie sposób zaprzeczyć pod względem obyczajowym, ekonomicznym, a ostatnio nawet wojennym. Ten dziwny kraj od dawna miał nieposkromione skłonności do wywoływania prowokacji, w tym do tak zwanych małych wojen zwycięskich. Ambitne plany to jedno, a umiejętność ich realizacji to drugie, dlatego Rosja po każdej próbie akcji robi jeden krok do przodu, by za chwilę wykonać dwa kroki w tył. To właśnie to zjawisko porusza książka z gatunku political fiction pt. “Ostatnia stacja Pituna. Przewrotna powieść szpiegowska o upadku Rosji”, którą napisał Alexander J. Motyl. Tak, dobrze widzicie. Literówka w nazwisku jest celowa, aby political fiction miało sens, choć i tak każdy wie, o co chodzi 😉

Krótki zarys fabuły książki

Głównym celem w książce jest zapęd militarny Władimira Pituna. Prezydent właśnie realizuje długo planowaną inwazję na Estonię. Miało być szybkie zwycięstwo, które okazało się szybką porażką. Skutkiem niepowodzenia stają się serie powstań wyrażających niezadowolenie z obecnej władzy. Nagle Rosja rozpada się, a na jej terytoriach powstaje wielki chaos.

Pitun czując, że jego źle podjęta decyzja pogrążyła go zupełnie w oczach obywateli, próbuje szukać wsparcia u zamożnych Rosjan mieszkających za granicą państwa. Ucieka z Rosji i udaje się na francuską Riwierę, pozostawiając swój kraj bezpańskim i opanowanym przez bezprawie. Tam znajduje go nasz główny bohater, który będzie mu towarzyszył w dalszej drodze życiowej.

Czy autor książki był wizjonerem?

Przerażające w tej książce jest to, że powstała ona 5 marca 2021 roku (data pierwszego wydania w języku angielskim), czyli na rok przed wybuchem wojny w Ukrainie. Autora można uznać za wizjonera, który już wtedy potrafił przewidzieć upadek potęgi Rosji przez nieudaną akcję wojskową na sąsiedni kraj. Jedyne, co się nie zgadza, to cel ataku. W książce zamiast Ukrainy autor pisze o Estonii. Reszta jest bliska temu, czego świadkiem jesteśmy obecnie.

To nie rosyjski prezydent jest główną postacią

Tytuł może sugerować, że bohaterem pierwszoplanowym może być rosyjski przywódca. Tak nie jest. Co prawda Pitun jest prowodyrem upadku Rosji i chaotycznych działań wojskowych, ale naszą główną postacią jest Steven Smith. Steven jest amerykańskim dziennikarzem z Nowego Jorku, który został wydelegowany przez wydawcę gazety. Celem Steve’a było relacjonowanie wojny w Estonii. Skoro plan Pituna się nie powiódł, Steve jedzie do Moskwy, aby zostać kronikarzem zdarzeń, które przyczyniły się do upadku wielkiego państwa rosyjskiego.

Podsumowanie książki “Ostatnia stacja Pituna. Przewrotna powieść szpiegowska o upadku Rosji”

Książka wywołuje duże wrażenie życzeniowości autora. Daje się zauważyć jego niechęć do Rosji (co nikogo nie powinno dziwić), a cała historia z opisanymi niepowodzeniami i końcem historii dyktatora oraz państwa rosyjskiego wydaje się osobistym marzeniem twórcy tej książki. Czytelnik w trakcie lektury może sam zostać wchłonięty w życzeniową akcję, po cichu marząc, aby to całe zło kiedyś wreszcie się skończyło.


Mały kotekSpodobał Ci się wpis pt.:
Książka: Alexander J. Motyl – „Ostatnia stacja Pituna. Przewrotna powieść szpiegowska o upadku Rosji” [recenzja]?
Za każdym razem kiedy zapominasz dać lajka pod wpisem, gdzieś na świecie ginie mały kotek :)

1 Komentarz

  1. Rokitki

    Bohaterem jest Pitun, ale wszyscy wiemy kogo chodzi. Dobre dobre 🙂 Stawiam pizzę i piwo autorowi.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 249 views