Książka: Clive Cussler – „Ocean chciwości” [recenzja]

Recenzja książki Ocean Chciwości

Historia tej powieści, mimo iż zaczyna się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku wydaje się mocno na czasie ze względu na niestabilność cen surowców na świecie i dyskusje na temat tego, która opcja alternatywnej energii zamiast ropy zostanie na szeroką skalę przyjęta na całym świecie jako nowe paliwo. W tle mamy aferę z ropą naftową. Jej kończącymi się zasobami oraz naukowcach pracujących nad wdrożeniem nowych źródeł energetycznych.

Na wstępie pojawia się szersza retrospekcja, w której naukowcy z Izraela i Francji tworzą czynnik biologiczny, który w dziwny i nie znany dotąd sposób powoduje, że ropa zaczyna znikać. Współpraca po paru nieporozumieniach zostaje przerwana. Francuscy przedstawiciele próbują za wszelką cenę uciec z próbkami badań tylko po to, by niefortunnie zostać przechwyconym przez okręt podwodny sterowany przez Izraelczyków. Tu historia się urywa, gdyż znikają w tajemniczy sposób.

Przenosimy się potem na platformę wiertniczą Angel Star w Zatoce Meksykańskiej. Dochodzi tam do potężnej eksplozji gdy ze studni wydobywa się dziwnie zachowujący się gaz. Gaz, który wbrew znanym dotąd prawom fizyki zapala się pod wodą, niszcząc główną platformę wiertniczą. Dochodzi do olbrzymich strat, które ciężko oszacować.

Na świecie zaczyna powstawać dziwne zjawisko, o którym alarmuje cały świat. Pracujące szyby naftowe w nienaturalnie szybkim tempie wysychają nawet tam, gdzie znajdowały się złoża obfite w zapasy ropy na najbliższe dziesięciolecia. Sprawcą tego kryzysowego zamieszczania jest prezes firmy, który współpracuje z kartelem naftowym i pracuje nad alternatywnymi metodami pozyskiwania energii. Pola kartelu naftowego są odpowiednio zabezpieczone przed agentem w zamian za gwałtownie rosnącą cenę ropy, podczas gdy Tessa Franco – dyrektor generalna NOVA Industria ma zamiar zarobić miliardy dolarów na sprzedaży swoich ogniw paliwowych.

Oczywiście Kurt i jego partnerzy z NUMA wykorzystują swoje kontakty i zasoby, aby opracować jakąś metodę na przeciwdziałanie niewygodnemu bio-agentowi Franco. Priya Kashmir, geniusz technologii, nie pozwala, by przykucie do wózka inwalidzkiego powstrzymało ją w jakikolwiek sposób od bycia w samym środku akcji.

Fabuła książki „Ocean chciwości” mimo, iż jest fikcją, może za parę dekad się spełnić. A może nawet wcześniej, niż się możemy tego spodziewać. Warto zagłębić się w lekturę książki, aby pomyśleć, co mogłoby się stać, gdyby sytuacja faktycznie miała poważny wpływ na produkcję ropy naftowej na całym świecie. Czy to byłby dobry powód do globalnej wojny? A może okazja do zmian w energetyce na lepsze?

Recenzja powstała dzięki współpracy z Księgarnią Selkar.
Kliknij w poniższy link, aby poznać wszystkie książki Clive Cussler:

Clive Cussler na Selkar.pl


Mały kotekSpodobał Ci się wpis pt.:
Książka: Clive Cussler – „Ocean chciwości” [recenzja]?
Za każdym razem kiedy zapominasz dać lajka pod wpisem, gdzieś na świecie ginie mały kotek :)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

55 views