Książka: “Nadgryzione jabłko. Steve Jobs i ja. Wspomnienia” – Chrisann Brennan [recenzja]

Nadgryzione jabłko. Steve Jobs i ja. Wspomnienia

To nie jest kolejna biografia Steve’a Jobsa powtarzająca w kółko te same wydarzenia z jego życia. Takich książek powstało sporo, a na temat Jobsa i jego firmy powiedziano już chyba wszystko.

“Nadgryzione jabłko. Steve Jobs i ja. Wspomnienia” opowiada o życiu wizjonera w sposób inny, niż dane nam było poznać w wielu książkowych i filmowych biografiach założyciela Apple. Chrisann Brennan – autorka książki, jest byłą partnerką Steve’a Jobsa. Postanowiła po jego śmierci napisać historię o życiu skupiając się bardziej na osobistych sprawach, niż na znanych nam z mediów działań związanych z rozwojem marki Apple. Kto jak kto, ale jego najbliższa partnerka znała Steve’a najbardziej. Nie jako twórcę przemian technologicznych, lecz jako zwykłego człowieka – pełnego uczuć, rozczarowań, rozwoju duchowego i zagubienia w życiu osobistym.

Autorka raz mówi o swoim związku ze Stevem, potem o swojej rodzinie. Zwinnie przeskakuje między wątkami, a to pozwala spojrzeć na jej życie z szerszej perspektywy. Cała historia opowiadana jest w pierwszej osobie, ponieważ wszystko, co przeczytamy w tej biografii, jest osobistym i subiektywnym przeżyciem Brennan. Czymś na tyle intymnym, że nie wiedziały o tym nawet media, aż do czasu ukazania się jej książki.

Książka zaczyna się opowiadaniem o fascynacji między Brennan a Jobsem. O początkach ich chaotycznej miłości, pierwszymi wspólnymi eksperymentami z  LSD, ważnej w ich życiu wyprawie do Indii, oraz o późniejszym kryzysie w związku.

Brennan często skarżyła się na Steve’a, opisując go jako człowieka bezkompromisowego, nie lubiącego sprzeciwów i niedojrzałego emocjonalnie. Te cechy powodowały, że ich związek często przechodził kryzysy, a zaślepiony w pracy Jobs często zaniedbywał swoją partnerkę, traktując ją jak dodatek do swojej osoby.

Te wiele trudnych przejść w życiu osobistym Jobsa są efektem pełnego poświęcenia pracy. Gdyby nie te cechy, na temat których pisała autorka, Apple nie byłoby tym, czym jest dzisiaj. Każdy geniusz jest na swój sposób szalony. Chrisann Brennan w swojej książce udowodniła, że to szaleństwo, które przeżyła z Jobsem, zaowocowało czymś wielkim, z czego czerpie obecnie współczesne pokolenie.

Książka została wydana przez Wydawnictwo Kompania Mediowa.
Data premiery: 24 kwietnia 2019.

Partner wpisu SzukamLapka.pl


Mały kotekSpodobał Ci się wpis pt.:
Książka: “Nadgryzione jabłko. Steve Jobs i ja. Wspomnienia” – Chrisann Brennan [recenzja]?
Za każdym razem kiedy zapominasz dać lajka pod wpisem, gdzieś na świecie ginie mały kotek :)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

155 views