Ile tajemnic i zagrożeń kryje moskiewskie metro po zagładzie świata? Na to pytanie odpowiedzieć może naprawdę niewielu z ocalałych ludzi w podziemiu, których losy opisywane są w serii Uniwersum Metro 2033 w powieści Ciemne Tunele. Choć czasami mogło by się wydawać, że lepiej nie wiedzieć i żyć w błogiej nieświadomości w swojej ciasnej, brudnej norze.
Moskwa – podziemia metra. Rok 2033
Z inicjatywy szalonego naukowca, powstaje nowa rasa groźnych ludzi – mutantów, potrafiących wytrzymać największy ból oraz promieniowanie. Fakt ten nie podoba się czującemu w tym zagrożenie dla ludzkości Anatolijowi – młodemu, podziemnemu anarchiście, który postanawia zniszczyć dorobek badań naukowca. Ma nie dopuścić do rozprzestrzenienia się mutantów w podziemiach ocalałego przed światową zagładą metra, a szalonego pomysłodawcę tego eksperymentu skutecznie zabić.
Anatolij wyrusza w długą i męczącą podróż rozległymi korytarzami metra, po drodze napotykając mnóstwo przeszkód. Co stacja, to nowe problemy, nowe ryzyko śmierci, i co chwilę zwiększający się poziom adrenaliny. Ta wielka podróż to poważne tarapaty, ale czego się nie robi dla spełnienia misji. Jasno postawiony cel musiał zostać spełniony.
Siergiej Antonow – Ciemne Tunele. Seria Uniwersum Metro 2033
W „Ciemnych Tunelach” skupiamy się na podróży głównego bohatera oraz na jego postawionym celu. Niekończąca się liczba stacji i korytarzy zabiera nas w podróż po najmroczniejszych zakamarkach podziemi. Poznajemy tu starych komunistów, satanistów, handlarzy, złodziei, a także przedziwnie wyglądające zmutowane bestie, których pokonanie może przysporzyć sporo trudności.
Bardzo szybko rozwijająca się akcja i co chwilę pojawiający się nowi wrogowie powodują, że książkę czyta się w biegu. Tu nie ma czasu na chwilę przerwy. Na każdej stronie coś się dzieje. Aż do ostatniego akapitu nie wiadomo jak zakończy się misja Anatolija, i czy jego główny cel – zabicie szalonego naukowca – zostanie osiągnięty i jakim kosztem. Czasami odnosi się wrażenie, że autor tak się rozpędził z opowieścią dążąc do zakończenia, że oszczędził czytelnikowi nadmiernie przydługich opisów, zostawiając sam „miąższ” akcji. Szybko, konkretnie, bez spowalniania zdarzeń. To mi się podoba.
Dodatek: Szepty Zgładzonych
Ciekawym dodatkiem do książki jest… druga książka. Również pochodząca z serii Uniwersum Metro 2033, jednak tym razem napisana przez samych fanów tej serii, którzy wygrali w konkursie na najciekawsze opowiadanie. „Szepty Zgładzonych” – można nabyć albo w formie e-booka, lub jako darmowy kolekcjonerski dodatek do „Ciemne Tunele”. Może kiedyś autorzy tych krótkich opowiadań będą twórcami niezależnej części kolejnego tomu z serii Uniwersum?
Posłuchaj fragmentu:
Spodobał Ci się wpis pt.:
Książka: Siergiej Antonow – Ciemne Tunele. Seria Uniwersum Metro 2033 [recenzja]?
Za każdym razem kiedy zapominasz dać lajka pod wpisem, gdzieś na świecie ginie mały kotek :)
Nie ładnie tak bez pytania wykorzystywać przetłumaczoną przeze mnie mapkę 🙂 Ale spoko, nie gniewam się. Sugeruję tylko następnym razem wziąć bardziej aktualną wersję
Mapka pochodzi z oficjalnej strony metro2033.pl. Jeśli masz dostęp do innej wersji, daj cynk.
http://metro2033.pl/phpbb/viewtopic.php?f=46&t=2660
To jest temat z mapami, miłego szukania 🙂