Książka: Katarzyna Bonda – „O włos” [przedpremierowa recenzja]

Recenzja książki O włos Katarzyna Bonda

Po ciepło przyjętej serii kryminałów z Hubertem Meyerem, czas na coś nowego. Katarzyna Bonda – niekwestionowana najpopularniejsza autorka polskich książek kryminalnych zrobiła kolejny krok do przodu w swojej twórczości, tworząc nową postać do nowej serii swoich książek. “O włos” to pierwszy tytuł z nowej serii kryminałów, w której poznajemy Jakuba Sobieskiego.

Jakub Sobieski – nowa postać w nowej serii kryminałów Katarzyny Bondy

Już na wstępie poznajemy bliżej postać, z którą zapewne będziemy wspólnie przeżywać akcje w kolejnych wydaniach. Jakub przeżył nieszczęśliwy związek z kobietą, która go zdradziła i zostawiła. Jego kumple nie przepadali za jego kobietą i nie szczędzili na niej suchej nitki. Ten osobisty opis życia Jakuba Sobieskiego pozwala nam go bliżej poznać, aby naprowadzić nas na zarys postaci, z którą będziemy przechodzić przez całą serię.

Jakub Sobieski to były starszy aspirant, wydalony dyscyplinarnie z pracy w policji za narażenie życia świadka. Kiedy schwytany zaczął się agresywnie rzucać, policja potraktowała go paralizatorem, w wyniku czego świadek zmarł. Zrobiło się głośno o tym zdarzeniu, a śmierć schwytanego przypisano Sobieskiemu. To spowodowało, że to był ostatni dzień w pracy policjanta.

Nieoficjalny pakt byłego policjanta z policjantką – prywatnie

Obecnie Sobieski mieszka w przyczepie kempingowej teścia i dorabia jako taksówkarz. Pewnego dnia miał kurs z niejaką Beatą, która zaraz po tym kursie zniknęła. Sobieski jest osobą, która jako ostatnia widziała się z poszukiwaną. Tak się składa, że zaginiona Beata jest przyrodnią siostrą policjantki, która postanawia odwiedzić Sobieskiego w jego przyczepie. Początkowo próbuje go zastraszyć i próbować przypisać mu winę zaginięcia Beaty, lecz jej ton szybko zmienia się na propozycję odnalezienia jej siostry. Od tej pory zaczynają ze sobą nieoficjalnie współpracować.

W dziwnych okolicznościach giną kobiety na tle seksualnym. Czy zaginięcie Beaty ma z tym jakiś związek?

Giną dwie dziewczyny. Łączy je to, że są do siebie podobne. Ich ciała były potraktowane w bestialski sposób. Liczne ślady na ciele i cięcia na gardle nie pozostawiają złudzeń. Mordercą musi być psychopata, mający nietypowy fetysz: kobiece włosy. Przez jego zbrodnicze działania stał się na tyle sławny, że zyskał przydomek “Kosiarz z Kabat”. Jego celem są prostytutki, a sposób jego działań pozwala wywnioskować, czym się kieruje. Tytułowe włosy to znak, jaki zabójca zostawiał przy swoich ofiarach. Kosmyk włosów owinięty zieloną wstążką symbolizował coś, czego nie mógł lub nie chciał zakomunikować inną metodą.

Kryminał pełen sekretów, ale od czego jest nasz detektyw Jakub Sobieski?

“O włos” Katarzyny Bondy uważam za dobry początek nowej serii kryminalnej. Jestem przekonany, że nowa postać Jakuba Sobieskiego zaskarbi sobie wielu sympatyków, tak jak to miało miejsce z jego poprzednikami. Zresetowanie serii uważam za dobry krok autorki, wszak nie można ciągnąć w nieskończoność nawet tego, co dobre. To dobrze, że Bonda odcięła się od dotychczas wydanych tytułów i skupiła się na czymś nowym. Czymś, co pozwoli poznawać głównego bohatera na nowo.

Wydawca: Wydawnictwo Muza
Data premiery książki: 23.03.2022


Mały kotekSpodobał Ci się wpis pt.:
Książka: Katarzyna Bonda – „O włos” [przedpremierowa recenzja]?
Za każdym razem kiedy zapominasz dać lajka pod wpisem, gdzieś na świecie ginie mały kotek :)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

381 views