Dzisiaj jest wyjątkowa, smutna data dla świata muzyki

8 grudnia jest tym dniem, dziwnym dniem w którym odeszło dwóch wspaniałych ludzi tworzących to, co potocznie nazywamy rock`n rollem. Oboje wytyczali kierunki w ktorych miało to wszystko zmierzać.

1980

W Nowym Jorku ginie John Lennon. Założyciel The BEATLES, człowiek który stworzył z zespołem muzykę rockową. Gdy w USA panował

niepodzielnie Frank Sinatra ze swymi grzecznymi piosenkami, Lennon wraz z zespołem porwał cały ówczesny świat. Swą pyskatą naturą i wolnym umysłem potrafił doskonale tworzyć rzesze fanów i armie wrogów. Jego opatrznie zrozumiana wypowiedź że  The Beatles są popularniejsi od Jezusa, doprowadziła do palenia ich płyt  w USA i zakazem wjazdu dla zespołu do tegoż kraju na kilka lat. Lennon poza działaniami muzycznymi był również działaczem społecznym. Słynny happening ” IN BED ” z 1969 roku, podczas podróży poślubnej, który polegał na tym, że w jednym z hoteli w Amsterdamie zorganizowali z Yoko Ono, tygodniową konferencję prasową, na znak protestu przeciw wojnie w Wietnamie, podczas której siedzieli nago w łóżku……. W tym samym roku zwraca Order Imperium Brytyjskiego, który wręczyła mu Królowa Elżbieta II. Uzasadnienie było w jego bezpośrednim stylu:
„Wasza Wysokość, zwracam moje odznaczenie jako znak sprzeciwu. Protestuję przeciwko brytyjskiej ingerencji w konflikt na linii Nigeria – Biafra oraz wspieraniu Ameryki w wojnie z Wietnamem oraz temu, że piosenka „Cold Turkey” słabo radzi sobie na liście przebojów. Z wyrazami szacunku John Lennon.”

O ironio W jednym z wywiadów na pytanie jak przewiduje swoją śmierć odpowiada : Pewnie zastrzeli mnie jakiś psychopata. O 22:49 08.12.1980r. Zostaje zastrzelony przez Marka Chapmana pod własnym domem.

 

Jest rok 2004

Znowu padają strzały……Dimebag Darrell

Podczas koncertu Damageplan w Alrosa Villa w Columbus w stanie Ohio ginie jeden z największych gitarzystów metalowych Darrell Lance Abbott vel  Dimebag Darrell, gitarzysta i założyciel zespołów PANTERA i REBEL MEET REBEL oraz DAMAGEPLAN. Jego styl był wypadkową jego fascynacji muzycznych, takich jak Led Zeppelin, Black Sabbath czy Motorhead.  Dime  sygnował gitary firmy Dean własnym pseudonimem. Jeden z pierwszych modeli Razorback, na życzenie Dime’a wyprodukowany został specjalnie dla Zakka Wylde, jego przyjaciela, którego był wielkim fanem. W roku 2008, podczas Ozzfest Scott Ian (Anthrax), Jerry Cantrell, Mike Inez (Alice in Chains), Pearl Aday oraz Lars Ulrich (Metallica) wykonali wspólnie utwór „Wish You Were Here” Pink Floyd, jako hołd złożony pamięci Darrella.

Dean B. Zielinsky, twórca firmy Dean, na gitarach której  grał Dime powiedział

„Przyszedł grać rocka i grał go jak nikt inny.”

Te słowa w pełni oddają to, co zrobił dla muzyki metalowej.

 


Mały kotekSpodobał Ci się wpis pt.:
Dzisiaj jest wyjątkowa, smutna data dla świata muzyki?
Za każdym razem kiedy zapominasz dać lajka pod wpisem, gdzieś na świecie ginie mały kotek :)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

97 views