Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle w kwietniu?

Snycerstwo

Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle powstało w pierwszym murowanym domu w tej okolicy, który wybudowany został przez Juliana Ochorowicza. Był to naukowiec, wynalazca, literat i propagator pozytywizmu, który swoim myśleniem wybiegał daleko w przyszłość. To właśnie w muzeum jego imienia w drugi weekend kwietnia obejrzeć będzie można retrospektywę praw Grzegorza Michałka.

Kilka słów o muzeum

Pierwszy murowany dom w Wiśle był miejsce, w którym Ochorowicz chciała przeprowadzać swoje eksperymenty, stał się czymś więcej. Był domem twórczym dla polskich pozytywistów. To tutaj Reymont zniszczył i na nowo zaczął pisać pierwszą część Chłopów, gośćmi bywali Gombrowicz i Skłodowska – Curie, a dla Bolesława Prusa, Ochorowicz stał się pierwowzorem Ochockiego z Lalki. To także tutaj naukowiec przeprowadzał swoje eksperymenty z hipnozy, ponieważ wierzył, że w ludzkim organizmie działa siła, która może działać także poza nim. Właśnie ze względu na liczne eksperymenty, nie tylko naukowe, ale także z ludzką świadomością, muzeum nosi nazwę Magicznego Realizmu. To właśnie tutaj łączyły się siły pozytywistycznego, twardego stąpania po ziemi z magią nadludzkimi wyobrażeniami.

Retrospektywa snycerstwa

Snycerstwo to bardzo stara dziedzina sztuki zdobniczej w drewnie. Jest to rzemiosło artystyczne, które wykorzystuje się do tworzenia samodzielnych rzeź, ornamentów, ozdabiania mebli. Grzegorz Michałek to artysta pochodzący z gór, który para się snycerstwem. W drugi weekend kwietnia w Muzeum Ochorowiczówka będzie można zobaczyć jego najsłynniejsze prace. Należą do nich, poza snycerką także rzeźby. W muzeum będzie możliwość obejrzenia wielu prac tego artysty. Od znanych miłośnikom jego twórczości rzeźb, które znaleźć można na co dzień w jego ogródku, aż po zupełnie nieznane dzieła. Wszystko to w ramach weekendowej wystawy.

Snycerstwo jest sztuką niemalże tak zapomnianą jak hipnoza, dlatego nie przypadkowo to właśnie to miejsce zostało wybrane do pokazu retrospektywy artysty. Snycerka to sztuka wymagająca bardzo dużych nakładów pracy, precyzji i skupienia. To także prawdziwy „fach w ręku”. Grzegorz Michałek tworzy jedyne i niepowtarzalne twory, które zachwycają kunsztem. Warto wybrać się do Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle, by zobaczyć te piękne i niezwykłe dzieła artysty. Nie łatwo bowiem znaleźć w obecnych czasach kogoś, kto tworzy podobne dzieła i jest w tym równie dobry.


Mały kotekZa każdym razem kiedy zapominasz dać lajka pod wpisem, gdzieś na świecie ginie mały kotek:

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 646