Co pozostawimy po sobie przyszłym pokoleniom? Akcja Wiadomości do przyszłości

Kapsuła czasu

Rysunki na skałach sprzed tysięcy lat czy piramidy egipskie – to i sporo innych świadectw ze starych czasów pozwala nam wyobrazić sobie, jak żyli ludzie w przeszłości. Zapisy te są bezcenne, bo dzięki nim wiemy kim jesteśmy, skąd pochodzimy i jaka jest historia ludzkości. Dzięki nim możemy poznawać spuściznę minionych cywilizacji i choć po części wyobrażać sobie jak wyglądało życie w przeszłych epokach. Można powiedzieć, że są informacjami z przeszłości, które przeżyły ogromny „szmat czasu” by dotrzeć do teraźniejszości.

Co jednak zostanie po nas? Co po sobie pozostawimy? Czego mogą dowiedzieć się o naszej epoce ludzie z przyszłości? Czy zostawimy po sobie coś wartościowego, co pozwoli uchronić naszą cywilizację przed zapomnieniem?

Na to pytanie stara sobie odpowiedzieć duża część z nas. To właśnie dlatego budujemy i projektujemy rzeczy z myślą, że przetrwają długie wieki. Nie każda oboba może sobie pozwolić na postawienie granitowej tablicy i napisanie nie na niej przesłania z nadzieją, że odczytają je przyszłe pokolenia. Z biegiem czasu takie świadectwa przeszłości mogą ulec zniszczeniu, a przekaz skazany na zapomnienie.

Jest jednak pewna metoda wysyłania wiadomości do przyszłości, które umożliwiają przetrwanie w całkowicie nienaruszonej postaci. Są nim kapsuły czasu, które zawierają świadectwo danej epoki. Ukryte przed całym światem czekają na nadejście właściwej chwili, w której zostaną otwarte, a każdy będzie mógł zapoznać się z ich zawartością.

Do ciekawszych tego typu pomysłów należy zaliczyć takie akcje jak: Krypta Cywilizacji z 1936 roku, która zostanie otwarta dopiero w 8113 r., sztuczny satelita KEO, który wyląduje na Ziemię za 50.000. lat, czy krążącą po orbicie kosmicznej kapsułę czasu LAGOS, która wróci na Ziemię 8,4 mln lat i posiada takie informacje jak obecne położenie kontynentów, które w przyszłości będzie już znacznie inne.

W jaki sposób ja sam, osobiście mogę brać udział w jednym z takich projektów? To samo pytanie postawiła sobie firma Papiery POL, która zdecydowała zbudować taką kapsułę czasu i umożliwić każdemu zainteresowanemu wysłanie wiadomości do przyszłości. Jedyne co trzeba zrobić to wejść na stronę i zostawić wiadomość, która zostanie wydrukowana na papierze i umieszczona w specjalnie do tego przygotowanej kapsule czasu.

Celem projektu jest umożliwienie każdemu stworzenia dowolnego przesłania, dlatego ani Papiery POL, ani organizatorzy akcji nie będą czytali, gromadzili, czy w jakikolwiek inny sposób wpływali na treść drukowanych informacji – jako pierwsi z zawartością kapsuły zapoznają się z jej odkrywcy.

Wyślij swoją wiadomość do przyszłości na www.papierypol.pl
Niech twoja wiadomość przetrwa wieki i pozwoli przyszłym pokoleniom dowiedzieć się, jak wyglądał świat w roku 2017. Więcej o akcji dowiecie się oglądając video:


Mały kotekZa każdym razem kiedy zapominasz dać lajka pod wpisem, gdzieś na świecie ginie mały kotek:

1 Komentarz

  1. Mariusz Kędzior

    Ciekawa inicjatywa. Choć teraz zastanawiam się, jakie informację chciałbym pozostawić po sobie, aby jednocześnie było wartościowe. Chyba nie jest to takie proste. Pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 864